Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze zastosować.

Czas wiosenno-letni to pora nasilonej aktywności kleszczy. Te niewielkie pasożyty mogą spowodować nie tak małe problemy u naszych czworonogów. Choroby odkleszczowe stanowią spore zagrożenie dla zdrowia i życia psów.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. powoduje ją transportowany wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w erytrocytach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozrywania. W wyniku tego w organizmie psa powstaje wiele symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka oraz biegunka. Nierzadko można zauważyć także krwiomocz. Terapię powinno się rozpocząć od razu po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci czworonoga. Najlepszą możliwością zapobiegania tej dolegliwości jest zabezpieczenie psa przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych preparatów, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego czworonoga przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych opcji jest obroża na kleszcze. Zapina się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona rozmaitymi specyfikami, które są stopniowo wypuszczane i mają za zadanie odstraszać pasożyty od skóry psa. Obroża na kleszcze to bardzo dobre rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto użyć również inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych psów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku środków poza działaniem na endopasożyty, przejawia także aktywność przeciwko ektopasożytom, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje działanie przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść tabletkę – można wtedy spróbować podać ją wraz z posiłkiem. Jeśli pies nadal nie będzie chciał skonsumować środka to poleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które przenikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. Preparaty te są aplikowne dostosowanym dozownikiem na szyję zwierzęcia i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji środka nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym walorem tego preparatu jest to, że może być z powodzeniem używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

smycz dla psa