Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Warto więc by właściciel miał świadomość na jakie sygnały u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na wydarzenia wywołujące niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie nadzwyczaj reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; nadmiernie mruczeć albo miauczeć; ciągle się myć; mieć spocone poduszeczki łap; drżeć; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Spinanie ciała i zmiany w nawykach także powinny nas zaniepokoić. W sytuacjach skrajnego, przewlekłego stresu koty mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ POWODY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często opiekun nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wzbudzić u kota niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc reaktywne? Mogą to być m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, zwierzęta uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont albo przemeblowanie
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, niewiele się bawi
osamotnienie
głośne dźwięki
zbyt mała przestrzeń – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana opiekuna
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
brak kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej usunąć źródło stresu. Zmiany takie jak nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać powoli – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, dobrze jest kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i tulenie się do zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Kot powinien mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do ukrycia. Innym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży dostępne są też produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności przewiezienia gdzieś kota.

https://www.krakvet.pl/product-chy-10934-FURMINATOR-dla-duzych-kotow-krotkowlosych-1szt.html furminator dla kota