Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje nieduże rozmiary jest świetną opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymagań, w kwestii jedzenia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można wzbogacać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i odpowiednimi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić klatkę o większym rozmiarze, szczególnie gdy zamierzamy hodować w niej więcej świnek.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, gdyż grozi to utknięciem świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wysypują się z klatki. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale bywa trochę twardawy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo dbać o czystość w klatce, jednak ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie naszej świnki morskiej należy ulokować w niej niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuć się bezpieczna, ponieważ będzie miała prywatną przestrzeń, gdzie może udać się na odpoczynek lub uspokoić się, kiedy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla psa